Szukaj
25 maja 2024 19:47

84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

10 kwietnia, na zaproszenie Nowotarskiej Grupy Mieszkańców “PAMIĘĆ” oraz Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych „BŁYSKAWICA”,  uczniowie klasy 7b na płycie nowotarskiego rynku zaprezentowali montaż słowno-muzyczny „Katyń. Pamiętamy”.

                Młodzież podczas uroczystości  przedstawiła okoliczności dokonanego przez NKWD w 1940 roku mordu na żołnierzach Wojska Polskiego.  Ofiarami sowieckiej zbrodni padli nie tylko oficerowie, ale także osoby cywilne, które po agresji sowieckiej na Polskę w dniu 17 września 1939r. zostały wzięte do niewoli. Zbrodnia Katyńska przyniosła zagładę elity wojskowej, społecznej i politycznej.

                Z tym przejmującym etapem polskiej historii mieli okazję zapoznać się również uczniowie klas siódmych i ósmych naszej szkoły podczas akademii. W ciszy i skupieniu wysłuchali swoich kolegów, którzy przybliżyli im nie tylko historię zbrodni, lecz także dramat rodzin, które długo nie wiedziały, co stało się z ich bliskimi w katyńskim lesie.

Skip to content