Szukaj
25 maja 2024 18:57

Historia Szkoły

Historia Szkoły Podstawowej Nr 2 jest długa i bardzo ciekawa. Zaczyna się już w czasach międzywojennych, kiedy to tuż po pierwszej wojnie światowej na placu Słowackiego usytuowano dwie szkoły – “jedynkę” męską i “dwójkę” żeńską. Obydwie mieściły się w jednym budynku ale miały osobne kierownictwo. Kierownikiem szkoły męskiej był pan Marcinow, a żeńskiej pani Liberakowa.

W czasie drugiej wojny światowej hitlerowcy wypędzili młodzież ze szkoły zajmując budynek na swoją siedzibę. Wielu nowotarskich nauczycieli zostało aresztowanych, wielu też poniosło śmierć m.in. w Oświęcimiu.

Po wojnie z ruin zniszczonej szkoły wybudowano nowy budynek SP1 który został oddany do użytku w 1951 roku. Na pierwszym i drugim piętrze uczyli się uczniowie szkoły nr 1, a na parterze i w barakach zwanych „Kamczatką” pobierali naukę uczniowie szkoły nr 2. W pomieszczeniach barakowych były bardzo trudne warunki. Zimą woda zamarzała w miednicach a dzieci na lekcjach siedziały w kurtkach.

W obu szkołach było razem ok. 900 uczniów a wszystkie klasy dzieliły się na męskie i żeńskie. W 1956 roku utworzono klasy koedukacyjne.

SP2 posiadała także filię, która mieściła się w budynku stadionu letniego w Nowym Targu. Uczyli się tam uczniowie klas młodszych czyli I, II i III. Po latach filia ta przekształciła się w Szkołę Podstawową Nr 6.

Pomysł wybudowania nowego budynku na siedzibę Szkoły Podstawowej Nr 2 spotkał się z dużą aprobatą zarówno młodzieży jak i dorosłych, ponieważ warunki do nauki w starych pomieszczeniach pozostawiały wiele do życzenia. Dnia 22 lipca 1966 roku nowy budynek szkoły oddano do użytku. Dyrektorem placówki został pan Jan Kryj. Pozostała jeszcze kwestia nadania imienia szkole.

Na 1973 rok przypadała 500 rocznica urodzin wielkiego uczonego, astronoma Mikołaja Kopernika. Postanowiono wykorzystać tą okazję i nadać szkole imię na cześć wielkiego Polaka. Sama uroczystość nadania imienia szkole miała miejsce 7 maja 1972 roku. Podczas niej uczniowie i nauczyciele zasadzili pamiątkowe drzewko pod którym zakopano butelkę z dokumentem nadania imienia szkole.

HYMN SZKOŁY

Na baczność stań, z powagą witaj

Tu naszej szkoły barwny znak,

Co przez wytrwały trud powiedzie nas

Na jasny jutra szlak…

Biel jego znakiem jest pokoju,

Którego zawsze bronić chcę,

A czerwień – naszych serc gotowość,

By zdławić siły złe…

Na baczność stań…

Młodzieży służ ojczystej ziemi,

Bo kiedy miłość swą jej dasz,

Radosny, wolny i szczęśliwy

Trwać będzie sztandar nasz…

Skip to content