MULTIMEDIA

DZIENNIK ELEKTORNICZNY

Reklama

Sprawdź jakość powietrza w Nowym Targu

Reklama

Edukacyjna Sieć Antysmogowa ESA

BIP

Reklama

Lokalny Animator Sportu

Reklama

Użytkownicy online

Naszą witrynę przegląda teraz 5 gości 
Mali globtroterzy
czwartek, 27 marca 2014 10:45

„Mali globtroterzy Gorczańskiego Parku Narodowego”


Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie pt. „Mali globtroterzy Gorczańskiego Parku Narodowego”. Projekt współfinansowany był przez Fundację Banku Zachodniego WBK w ramach programu grantowego „Bank dziecięcych uśmiechów”.

We wrześniu w ramach projektu dzieci brały udział w warsztatach, w czasie których zdobywały wiedzę praktyczną. Tematyka warsztatów to m.in. „Gorczański Park Narodowy w pigułce”, „Tropem dzikiego zwierza”, „Leśne laboratorium”, „Co w trawie piszczy- matematyka lasu”. Podczas tych zajęć młodzi nowotarżanie przeprowadzali obserwacje mikroskopowe, wykonywali własne preparaty mikroskopowe, badali pH gleby oraz wody, a także stan ich zanieczyszczenia. Poza tym uczyli się rozpoznawać tropy i ślady zwierząt leśnych, zdobywali podstawowe wiadomości na temat pobliskiego parku.

Kontynuacją zajęć w szkole były dwie wycieczki do GPN. Pierwsza z nich odbyła się 06.10.2011r. trasą ścieżki edukacyjnej „Z Łopusznej na Janówki”. Uczniowie pod opieką pracownika GPN - Marioli Stefanik odkrywali tajemnice parku. Druga wycieczka (08.10.2011 r.) biegła trasą z Obidowej na Stare Wierchy. Uczniowie podczas wędrówki wykorzystywali wiedzę zdobytą na warsztatach. Badali pH gleby, orientowali mapę za pomocą kompasów, oznaczali rośliny i zwierzęta za pomocą atlasów, a także napotkane tropy.

Kilka dni później w Sali obrad Urzędu Miasta w ramach projektu odbył się etap miejski konkursu matematycznego z cyklu „Matematyka jest wszędzie” - tym razem uczniowie szukali matematyki w przyrodzie, w poprzedniej edycji odkrywali matematykę w banku. W etapie miejskim udział wzięli uczniowie ze Szkół Podstawowych, które zgłosiły swoją chęć udziału tj. nr 2, 6, 10 i 11. Laureatami konkursu zostali:
I miejsce – Szymon Urzędowski ze Szkoły Podstawowej nr 2
II miejsce – Damian Polaczyk ze Szkoły Podstawowej nr 11
III miejsce – Weronika Słota ze Szkoły Podstawowej nr 11
Wyróżnienie – Gabriela Szewczyk ze Szkoły Podstawowej nr 2

Uroczyste wręczenie nagród dla laureatów odbyło się podczas  sesji Rady Miasta. Ostatnim etapem projektu jest wystawa zdjęć i plakatów dla rówieśników, którą można było oglądać w holu Urzędu Miasta, po czym została przeniesiona do holu naszej szkoły.

Projekt ten oprócz niezwykłych walorów edukacyjnych (poznawanie różnych metod badania składników środowiska z wykorzystaniem przyrządów badawczych; utrwalenie wiadomości zdobytych w szkole poprzez zastosowanie ich w praktyce) miał na celu stworzyć przyjazne dla dziecka otoczenie w którym będzie mógł rozwijać swoje zainteresowania i pasje.

O wartości projektu świadczą wypowiedzi dzieci m.in. Patrycji Polak kl. 5 c: „Według mnie spotkania z „Małymi globtroterami GPN” były bardzo zabawne. Robiliśmy wiele ciekawych rzeczy: oglądaliśmy preparaty pod mikroskopem i odwiedziliśmy Gorczański Park Narodowy. Dzięki tym zajęciom dowiedziałam się jak pod mikroskopem wygląda cebulka. A na wycieczce zrobiłam zdjęcie salamandrze, oraz poznałam smak orzeszków bukowych. Krótko mówiąc świetnie się bawiłam. Mam nadzieję, ze za rok też będą się odbywały spotkania „ Małych globtroterów”.”

Organizatorzy oraz dzieci dziękują Fundacji Banku Zachodniego WBK „Bank dziecięcych uśmiechów” oraz burmistrzowi Nowego Targu Markowi Fryźlewiczowi za umożliwienie przeprowadzenia projektu.

Zapraszamy do galerii zdjęć. TUTAJ