Matematyczne podróże |
wtorek, 06 grudnia 2016 00:00 |
NIEZBĘDNIK RODZICA, czyli jak dostrzec matematykę w codziennym życiu i pomóc dziecku w nauce Z dumą i radością prezentujemy wspólne dzieło naszych Pań Matematyczek – Renaty Liszki, Anny Matyi i Joanny Sięki. W Państwa ręce oddajemy „NIEZBĘDNIK RODZICA, czyli jak dostrzec matematykę w codziennym życiu i pomóc dziecku w nauce”.
Jeśli zastanawiasz się, jak pomóc dziecku w nauce, jak odnajdywać matematykę w codziennych czynnościach i w ogóle, po co się jej uczyć – ta pozycja jest dla Ciebie! Książeczka ta, to zbiór pomysłów i zabaw na wspólne odkrywanie matematyki w codziennym życiu. Wiele z zaproponowanych zabaw zostało „przetestowanych na dzieciach i Rodzicach” podczas zajęć realizowanym w ramach projektu „Matematyczne podróże małe i duże”. Liczymy, że będzie ona inspiracją do podejmowania matematycznych wyzwań razem z dziećmi.
Pierwsze egzemplarze trafiły już do Rodziców biorących udział w projekcie mPotęga. Pozostałe będzie można zabrać przy okazji kwietniowych zebrań z Rodzicami, natomiast elektroniczna wersja do pobrania TUTAJ.
Zachęcamy do przeczytania i wypróbowania!
„Nie wystarczy powiedzieć dziecku – UCZ SIĘ! Zróbcie to RAZEM!”
Biuletyn wydano dzięki dofinansowaniu otrzymanemu w ramach III Edycji PROGRAMU „mPOTĘGA” dla projektu „Matematyczne podróże małe i duże” realizowanego w szkole Podstawowej nr 2 w Nowym Targu. MATEMATYKA OD KUCHNI – 18.11.2016 r. Jeśli myślisz, że przed matematyką ukryjesz się w kuchni, to jesteś w wielkim błędzie! Na kolejnym spotkaniu z cyklu „Matematyczne podróże” wybraliśmy się do kuchni. Podczas zajęć bawiliśmy się na czterech stanowiskach: CUKIER KRZEPI Przygotowaliśmy różne produkty – napoje, przekąski, słodycze. Korzystając z tabeli wartości odżywczych sprawdzaliśmy, ile cukru zawierają te produkty w 100 g, a później przeliczaliśmy zawartość cukru w całym opakowaniu. Efektem naszej pracy jest tablica z informacją o ilości cukru w produktach – niektóre wyniki są zaskakujące! CZY ODWAŻYSZ SIĘ ZWAŻYĆ… Czy 1 kg pierza waży tyle samo, co 1 kg kamieni? J Czy szklanka cukru waży tyle samo co szklanka mąki, soli lub płatków owsianych? Na tym stanowisku w ruch poszły różne wagi. Mogliśmy wypróbować ich działanie. Jak zważyć coś na wadze sprężynowej? A waga szalkowa? – niektórzy po praz pierwszy używali tego typy urządzeń. UŁAM KAWAŁEK! Ułam kawałek, a otrzymasz ułamek! Zanim zjesz kawałek czekolady, pizzy, czy jabłka, zastanów się, jaka to część całości – będziesz wtedy kuchennym ekspertem od ułamków. To właśnie ćwiczyliśmy i analizowali, a czekolada… rozpływała się w ustach. ZOSTAŃ SZEFEM KUCHNI To stanowisko wzbudzało największe emocje. Nadeszła bowiem pora na wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce! Tego dnia szef kuchni polecał zdrowe przekąski i napoje, bez dodatku cukru: smoothie zielone i żółte, daktylowy krem czekoladowy oraz słonecznikową pastę do chleba. Mogliśmy przygotować danie zgodnie z przepisem, albo uruchomić swoją wyobraźnię i stworzyć całkowicie nowe danie. Wielu z nas odkryło w sobie kulinarny talent, a smak pysznych koktajli i przekąsek zaskoczył niejednego.
Jeśli chcesz skorzystać z naszych przepisów kliknij tutaj.
Całe spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Cieszymy się, że ten wspólnie spędzony czas był doskonałą okazją do nauki i dobrej zabawy.
*** W miniony piątek (21.10.16r.) spotkaliśmy się na kolejnych zajęciach w ramach projektu "Matematyczne podróże małe i duże". Piątkowa odsłona odkrywania matematyki w naszym życiu przebiegła pod hasłem "Matematyczne miasto". Co prawda pogoda pokrzyżowała nam trochę plany i nie udało sie wyjść w teren, ale na to też byliśmy przygotowani. W pierwszej części spotkania pani architekt Agnieszka Pióro opowiedziała nam troszkę o swojej pracy i przekonała, że bez matematyki o architekturze i geodezji nawet nie można myśleć. Następnie rozpoczęła się część ćwiczeniowa, w której każda para (rodzic-dziecko) otrzymała mapę architektoniczną części naszego miasta w skali 1:500. Po oswojeniu się z wieloma cyferkami, literkami i kreskami, którymi gęsto pokryta była każda z map, rozpoczęło się mierzenie wybranych budynków w mieście i ustalanie ich rzeczywistej wielkości. Kolejnym ćwiczeniem było odnalezienie na mapie Nowego Targu naszej szkoły i określenie za pomocą wcześniej przygotowanych i przeliczonych miarek, co znajduje się w odległości 1 km w linii prostej od budynku szkoły były to m.in.: Kościół pw. św. Katarzyny, szkoła Muzyczna, Park Miejski. Każda para otrzymała również siatkę kwadratów o powierzchni odpowiadającej 1 km2 na mapie ćwiczeniowej, dzięki temu mogliśmy oszacować ile km2 powierzchni ma nasze miasto. Na sam koniec mierzyliśmy długość korytarza naszej szkoły, wynik 60 m troszkę nas zaskoczył. Ileż metrów, a może już kilometrów codziennie pokonujemy? Niektórzy obiecali, że wyliczą jaki dystans pokonują codziennie, a jaki w tygodniu oraz ile kilometrów w ciągu całego roku szkolnego. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze, dzieci mogły uczyć się matematyki praktycznej oraz współpracować ze swoimi rodzicami oswajając Królową Nauk. Obejrzyjcie film, by poczuć atmosferę naszego spotkania. :)
Dziękujemy za udział wszystkim i przypominamy, że projekt jest możliwy dzięki Fundacji mBanku, a kolejne warsztaty odbędą się 18.11.16 r. Będziemy na nich odkrywać matematykę ukrytą w kuchni.
************************************************************************************************************ I stało się - pierwsza odsłona projektu za nami. Na XVI Festynie Rodzinnym, który odbył sie 24 września zaprosiłyśmy Was do udziału w Rodzinnym Turnieju Gier Logicznych. Wielu skorzystało z tego zaproszenia i mamy nadzieję, że się nie zawiedli. Przed rozpoczęciem zmagań matematyczno-logicznych odbyła się krótka prezentacja na temat sposobów uczenia matematyki w życiu codziennym - tak, tak, każdego dnia spotykacie się z nią w swoim życiu. Matematyka jest obecna nawet w najzwyklejszych codziennych czynnościach: robienie zakupów, gotowanie, czy nakrywanie do stołu :) Po prelekcji nastąpiło krótkie wyjaśnienie reguł zabawy, wszystkie drużyny otrzymały swoje karty i zawodnicy ruszyli do boju z matematyką. 5 różnorodnych stanowisk na których za wykonanie zadań drużyny otrzymywały punkty: matematyczne domino na czas, składanie samolotów z papieru i konkurs na najdłuższy lot, odwzorowanie za pomocą sznurka figur jednobieżnych, układanki pentomino i tangramy, które rozwijają wyobraźnię przestrzenną, uczą logicznego myślenia, skłaniają do poszukiwania rozwiązań i wyzwalają kreatywność. Wiele radości i jeszcze więcej emocji - cała sala matematyczna była przepełniona pozytywną energią i uśmiechniętymi twarzami. Matematyka wcale nie jest straszna, matematyką można się dobrze bawić! Obejrzyjcie film i poczujcie atmosferę, która towarzyszyła nam podczas turnieju.
Lista osób biorących udział w Projekcie "Matematyczne podróże małe i duże" powoli się zamyka, a poniżej przedstawiamy terminy spotkań na warsztatach (które niestety z przyczyn od nas niezależnych jeszcze mogą ulec zmianie). 21.10.16 - Matematyczne miasto - zobaczycie gdzie w mieście ukryła się matematyka i jakimi prawami rządzi się miasto. 18.11.16 - Matematyka od kuchni - jak ugryźć tę matematykę, a może najpierw trzeba ja obgotować? listopad/grudzień - Kosmiczna matematyka i matematyka w przyrodzie - wiecie co ma wspólnego matematyka z wieżą Eiffla i kością udową? Dowiecie się! Warsztaty będa rozpoczynać się o godzinie 16:00 Projekt "Matematyczne podróże małe i duże" jest finansowany przez Fundację mBanku. Wasze Matematyczki
Zdobyliśmy grant! Program "mPotęga" w naszej szkole!
Nasza szkoła, jako jedna z 210 placówek w całej Polsce otrzymała dofinansowanie w ramach III Edycji PROGRAMU "mPotęga". Czekają na nas matematyczne podróże - małe i duże ;) Organizatorem konkursu grantowego w ramach Programu „mPotęga” jest Fundacja mBanku w partnerstwie z Fundacją Dobra Sieć. Na tegoroczną edycję programu grantowego wpłynęło, aż 880 wniosków z całej Polski, Komisja Konkursowa nagrodziła 210 z nich. Szerzej o programie grantowym można przeczytać tutaj http://mpotega.pl/o-programie Od września będziemy realizować projekt, który dofinansowała Fundacja mBanku: "Matematyczne podróże małe i duże", napisany przez nasze Panie Matematyczki. Program skierowany jest do uczniów z klas 4, 5 i 6 wraz z ich rodzicami. W ramach projektu odbędzie się cykl trzech warsztatów tematycznych z matematyką w tle. Poprzez wspólne warsztaty dzieci i rodziców pokażemy, jak w życiu codziennym można w ciekawy sposób uczyć matematyki. Zachęcamy do przedyskutowania w rodzinie kwestii uczestnictwa i jak najszybszego zapisania się na warsztaty u nauczycieli matematyki, gdyż ilość miejsc jest ograniczona. Zapisy trwają do końca września lub wyczerpania miejsc na liście.
A pierwsza odsłona projektu już na najbliższym Festynie Rodzin, więcej informacji wkrótce... |