GODZINY OTWARCIA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
Poniedziałek 7:30 -15:30
Wtorek 7:30 -16:00
Środa 7:30 - 16:00
Czwartek 7:30 -15:30
Piątek 7:30 -14:30
REGULAMIN BIBLIOTEKI
ZASADY POŻYCZANIA PODRĘCZNIKÓW
-----------------------------------------------------------------------------------------
Informacje dla uczniów
W bibliotece szkolnej znajdują się czasopisma dla najmłodszych ’’Świerszczyk’’
oraz dla starszych: "Victor junior", "Wiadomości historyczne"
Zapraszamy do korzystania!
W przepadku braku lektury w naszej bibliotece zachęcamy do odwiedzenia innych bibliotek w Nowym Targu.
Biblioteka publiczna obecnie znajduje się w budynku PZU
godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek 9 - 17,
sobota 9 - 13,
ponadto filia biblioteki publicznej ul. Kopernika 12
godziny otwarcia poniedziałek – piątek 9 - 17,
sobota 9 - 13.
---------------------------------------------------------
INFORMACJA DLA RODZICÓW,, DLACZEGO WARTO CZYTAĆ !”
Mimo spadku poziomu czytelnictwa dzieci i młodzieży rola książki jest niepodważalna.
Słowa drukowanego nie zastąpi film, telewizja , Internet. Warto, by od najmłodszych lat dziecku zapewni kontakt z książką.
S. Mrożek powiedział; ,,Nikt nie rodzi się z potrzebą czytania, potrzebę tę się nabywa, ale nie można jej nabyć bez pierwszej i kolejnej przeczytanej książki”.
Mówiąc o czytelnictwie dzieci i młodzieży należy pamiętać o tym, że występuje ścisła korelacja zainteresowań czytelniczych z fazami rozwoju. Książka , która na pewno wpłynąć ma na dziecko, musi być ogólnie dostosowaną do wieku, być w harmonii z indywidualną strukturą osobowości dziecka i trafi na płodny moment jej problematyki życiowej zbieżnej z problematyką książki.
Przełomem w rozwoju czytelnictwa jest nabycie umiejętności samodzielnego czytania. Przestaje ono być zabawą, staje się elementem nauki i sposobem zdobywania wiedzy. Czytanie literatury przyjemnościowej ma na celu zaspakajanie potrzeb psychicznych odbiorcy w taki sposób, aby akt lektury dawał poczucie zadowolenia.
WARTO ZATEM WIEDZIEĆ, ŻE:
W świecie zdominowanym przez media elektroniczne dzieci w najmłodszym wieku powinny otrzymać alternatywę w postaci innej, atrakcyjnej formy spędzania czasu, jakim jest lektura. Coraz wyraźniej widać, że ludzie , którzy nie czytają nie nadążają za rozwojem wiedzy, zmianami na rynku pracy itp. Gwałtownie też maleje popyt na proste prace nie wymagające wykształcenia.
ZAPAMIĘTAJMY:
CZYTAJĄC DZIECIOM ĆWICZYMY ICH UMYSŁY,
DAJEMY IM WIEDZĘ I WYRABIAMY U NICH NAWYK CZYTANIA,
A TO NAJLEPSZA INWESTYCJA NA PRZYSZŁOŚĆ!
--------------------------------------------------------------
DLACZEGO WARTO CHODZIĆ Z DZIECKIEM DO BIBLIOTEKI?
Droga do wykształcenia u dzieci nawyku regularnego czytania i miłości do książek wymaga wiele zaangażowania i czasu. Warto jednak jak najwcześniej podjąć ten trud, ponieważ czytanie, rozumiane jako umiejętność wyboru odpowiedniej lektury i korzyści z niej, jest niezwykle ważne dla rozwoju młodego człowieka pozytywnie wpływa na wiele aspektów jego życia.
Sukces, jakim jest wprowadzenie dziecka w magiczny świat literatury, zależy od współpracy trzech środowisk : domu, szkoły, biblioteki. Współczesne biblioteki to centra kultury, w szkole pracownie realizujące różne pomysły.
W uproszczeniu można powiedzieć , że osoby korzystające z bibliotek rozwiną swoją wiedzę, w ciekawy i twórczy sposób spędzą czas, znajdą szereg podpowiedzi i inspiracji jak aktywnie wykorzystać czas z dzieckiem, aby rozwijać jego talenty.
Odwiedzanie bibliotek z dzieckiem rozwija wiele przydatnych w codziennym życiu umiejętności, jak podejmowanie samodzielnych decyzji nawyk sięgania po książkę, uczą odpowiedzialności. Wiedzy i umiejętności zdobytych dzięki czytaniu, wspomnień spędzonych w bibliotece nikt nam nie zabierze.
RODZICE , ODWIEDŹCIE Z DZIECKIEM BIBLIOTEKĘ SZKOLNĄ I TĘ W NAJBLIŻSZEJ OKOLICY, BO WARTO!
Najważniejsze zadania zrealizowane w 1 półroczu 2019/20 w b-tece:
Wychowanie przez czytanie przedszkolaków, głośnie czytanie bajek,konkurs plastyczny, wystawka prac, Dzień postaci z bajek , prezentacja strojów i rekwizytów z nagrodami, lekcje biblioteczne, Narodowe Czytanie Polskich Nowel, wycieczka do innego typu biblioteki, Pierwsze spotkanie w b-tece klas 1., selekcja zbiorów.
________________________________________________________________________________
W bibliotece działa także Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej (ICIM). Cztery stanowiska komputerowe zostały sfinansowane przez Europejski Fundusz Społeczny.
__________________________________________________________________________________
|